Maraton rowerowy

Maraton rowerowy – są to zawody rowerowe, których dystans liczy zazwyczaj od 20 km do około 120 km. W kontekście maratonów rowerowych przyjęło się mówić, że są to po prostu popularne imprezy rowerowe dla amatorów. Maratony rowerowe zazwyczaj odbywają się na trasach górskich bądź pagórkowatych. Natomiast sama nawierzchnia zazwyczaj jest szutrowa, kamienista bądź trawiasta. Do takiego typu maratonów korzysta się najczęściej z rowerów MTB.

W wyścigach rowerowych istnieje również coś takiego jak ultramaraton. Jednak różnica pomiędzy maratonem a ultramaratonem nie jest tak oczywista jak np. w przypadku biegów. Jeżeli chodzi o rowerowe wyścigi szosowe, to do ultramaratonów zalicza się wyścigi na dystansie powyżej 500 km. Nazewnictwo maratonów rowerowych nie jest do końca sprecyzowane. Często jednak w zależności od danego dystansu, wyróżnia się nazwy takie jak: FUN, CLASSIC, MEGA, GIGA. Nazwy te są wyszczególnione wg odpowiedniego dystansu im należnego.

Na dzień dzisiejszy wg wielu opinii najbardziej powszechne, renomowane, najważniejsze oraz największe ultramaratony rowerowe w Polsce to:

Do jednych z najbardziej popularnych ultramaratonów rowerowych w Polsce oprócz wyżej wymienionych zaliczane są również m.in.:

Pierwsze cykle maratonów rowerowych w Polsce datuje się na lata 1996. To właśnie wtedy odbył się Family Cup, który niejako rozpoczął popularyzację tego typu imprez. Jednak prawdziwy przełom nastąpił w roku 2005, gdy po raz pierwszy zorganizowano Bike Maraton. Cały cykl składa się z około 13 maratonów rowerowych. Przeznaczony jest on w głównej mierze dla amatorów. Obecnie maratony rowerowe są o wiele bardziej spopularyzowane. Oprócz standardowych maratonów wyróżnia się również Maraton MTB oraz Cross Maraton.

W przypadku wyścigów rowerowych występuje również pewna różnica pomiędzy maratonem a rajdem (nazywany również brevetem). Maraton odnosi się do przejechania konkretnego dystansu, a wygrywa ta osoba, która osiągnie najlepszy czas. Natomiast w przypadku rajdów rowerowych pod uwagę brany jest jedynie sam aspekt dojechania do celu.