Maraton Wisła 1200

Maraton Wisła 1200 – zawody rowerowe organizowane od 2018 roku, które przyjęły formę maratonu, a więc wymagają od zawodników przebycia dużej ilości kilometrów w krótkim czasie. Wisła 1200 obejmuje odcinek 1200 km, który wytyczony jest wzdłuż Wisły; trasa rozpoczyna się u szczytu Babiej Góry, kończy natomiast w Gdańsku. Zawodnicy maratonu mają 200 godzin, aby przebyć wyznaczoną trasę.

Maraton Rowerowy Wisła 1200 kategorycznie zabrania organizowania noclegu, posiłku czy innej pomocy przed startem (również towarzystwa wspierającej „osoby trzeciej”) – to pojedynek w trybie indywidualnym. Wszelkie wsparcie można zorganizować sobie dopiero już po rozpoczęciu wyścigu. W maratonie Wisła 1200 nie chodzi o wygraną, a o niezwykłą przygodę – ideą maratonu jest obcowanie z przepiękną naturą Polski. Jako ciekawostkę należy dodać, iż oba brzegi Wisły liczą sobie ponad 2500 km, a z roku na rok trasa jest wytyczana na nowo, aby była ona jak najbardziej urozmaicona, satysfakcjonująca, a przede wszystkim promująca urodę Polski. Pominięcie ruchliwych dróg, które zwyczajnie mogą być niebezpieczne i nie dają przyjemności z przebywania na łonie natury w czasach, gdy wszystko niemal jest dziełem człowieka, nie przyrody; gdzie wszystko jest zautomatyzowane, jest celowym działaniem wspierającym ideę tejże imprezy sportowej.

W trakcie zawodów każdy z zawodników jest wyposażony w tracker GPS, zapisujący przebytą trasę oraz oczywiście pozwala śledzić zmagania zawodnika na żywo. Pomysłodawcą zawodów jest Leszek Pachulski, natomiast organizatorem tegoż rajdu Afryka Nowaka, czyli fundacja Kazimierza Nowaka — pierwszego polskiego bikepackera i ultrakolarza, który w latach 30. XX wieku podjął się podobnego wyzwania; on jednak wzdłuż w obie strony przejechał Afrykę.