Mazovia MTB Marathon

Mazovia MTB Marathon (a właściwie Cisovianka Mazovia MTB Marathon) – to rowerowe zawody sportowe w stylu MTB. Organizowane od 2005 roku przez Stowarzyszenie Rowerowe Zielony Szlak zainicjowane przez jednego z najwybitniejszych polskich kolarzy Cezarego Zamanę.

Mazovia MTB odbywa się na zasadach maratonu, a więc polega na przejechaniu długiego dystansu o zmiennych warunkach nawierzchni i trasy. W tych zawodach możliwy jest start w czterech długościach trasy: (Hobby – 6 km, Fit – 21 km, ½ Pro – 39 km i Pro – 63 km); ponadto równolegle organizowane są zawody rowerowe dla dzieci w wieku przedszkolnym. W Mazovia MTB nie chodzi o wygraną, lecz o wspólnie spędzony czas na świeżym powietrzu, w towarzystwie przyrody Polski, gdyż starannie skomponowana trasa pozwala na tego typu przyjemności.

Oprócz powyższego ideą maratonu MTB Mazovia jest propagowanie nie tylko kolarstwa i turystyki rowerowej w Polsce, ale również zdrowego i aktywnego stylu życia i przebywania jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu, nie zaś w pomieszczeniach, przy biurku, najczęściej w pozycji siedzącej.

Dopuszczalny sprzęt w kategoriach dla dorosłych to rower MTB (a więc posiadający odpowiednia ustawienia amortyzatorów, wielkość kół oraz pozbawiony akcesoriów zbędnych podczas tego typu zawodów).