MTB Cross Maraton

MTB Cross Maraton – to cykl wyścigów rowerowych MTB rozgrywanych głównie w województwie świętokrzyskim w Polsce w formie jednodniowego maratonu. Zawody tego cyklu istnieją na polskiej scenie maratonów MTB od kilkunastu lat w południowej części Polski, a także za granicą na Ukrainie. W ciągu sezonu odbywa się około 10 wyścigów w regionie Gór Świętokrzyskich oraz jeden wyścig wyjazdowy na Ukrainie. Każda z imprez cyklu oferuje 3 wyznaczone trasy o różnych dystansach, które nazywane są przez organizatorów:

  • Family, o dystansie 18-25 km,
  • Fan, o dystansie 40-50 km,
  • Master, o dystansie 55-70 km.

Dystanse różnią się w zależności od danej imprezy. Każda z tras dostępna jest zarówno dla amatorów, jak i zawodników profesjonalnych, a prowadzone są głównie po nieutwardzonych leśnych i polnych drogach i ścieżkach. Maratony z tego cyklu organizowane są m.in. w miejscowościach województwa świętokrzyskiego takich jak: Kielce, Chęciny, Morawica, Piekoszów, Zagnańsk, Bodzentyn, Ciekoty. Odbywają się także poza województwem jak chociażby w Miedzianej górze (śląskie), czy w obwodzie Lwowskim na Ukrainie. Na każdym z dystansów prowadzone są klasyfikacje w różnych kategoriach wiekowych z podziałem na płeć. Prowadzona jest także klasyfikacja generalna na podstawie udziału zawodnika w minimum 5 edycjach cyklu oraz klasyfikacja drużynowa.

Maratonom MTB z tego cyklu rozgrywanym w niedzielę towarzyszy cykl biegów terenowych organizowanych przez tego samego organizatora dzień wcześniej, w sobotę, w ten sam weekend.