MTB Marathon

MTB Marathon – to jeden z największych cykli amatorskich maratonów rowerowych MTB w Polsce, który swoje początki miał w latach 2000. Pierwszy maraton pod tą nazwą odbył się w 2001 roku jako pierwsze zawody tego typu w kraju. Dokładna nazwa cyklu z tej serii rozgrywana w danych latach różniła się ze względu na umieszczenie na początku nazwy sponsora, którymi były na przykład takie firmy jak Powerade, Suzuki, czy Volvo.  W skład cyklu wchodziło około 10 imprez w ciągu roku organizowanych głównie w regionie Beskidów i Dolnego Śląska, gdzie w każdej edycji startowało od 500 do 2000 zawodników. Organizatorem była firma G&G Promotion Grzegorza Golonki z Łomianek (woj. mazowieckie) organizująca także takie zawody jak etapowy wyścig Sudety MTB Challenge, Beskidy MTB Trophy, czy zawody biegowe i triatlonowe. Ostatnie zawody pod nazwą MTB Marathon odbyły się w Karpaczu, w lipcu 2016 roku.

Wyścigi tego cyklu maratonów odbywały się na trasach o trzech wariantach dystansu:

  • Giga – powyżej 70 km,
  • Mega – od 40 do 65 km,
  • Mini – od 15 do 30 km.

Wszystkie trasy były prowadzone w oparciu o ścieżki, unikając szerokich dróg. Organizatorzy określają wymagania tras jako połączenie trudności o charakterze kondycyjnym i technicznym. Maratony odbywały się m.in. w miejscowościach: Wałbrzych, Karpacz, Ustroń, Murowana Goślina, Istebna, Korbielów, Złoty Stok.

Rywalizacja na trasach MTB Marathon odbywała się w kategorii open (wszyscy startujący), a także w podziałach na kategorie wiekowe oddzielne dla kobiet i mężczyzn.