Piłka rowerowa

Piłka rowerowa – gra na rowerach, zaliczana do dyscyplin kolarskich. W Polsce dotąd mało znana, bardziej popularna jest w Czechach i Niemczech. Idea tego sportu została zapoczątkowana w 1893 roku przez Nicholasa Edwarda Kaufmanna. Oficjalnie piłka rowerowa została zaprezentowana w Niemczech w 1901 roku. Na ostatnich mistrzostwach świata w 2013 roku, występowały w tej dziedzinie zespoły z 21 państw. Zawody były organizowane oficjalnie przez Międzynarodową Unię Kolarską. Najlepszą reprezentacją w historii są Niemcy, którzy wygrali Mistrzostwa Świata 32 razy.

W Polsce piłka rowerowa znana była już w latach 50. i 60., kiedy to istniała polska liga pod nazwą „Cyrk Braci Skrzypczyków”. Została tak nazwana na cześć braci bliźniaków, którzy w piłce rowerowej reprezentowali Polskę w zawodach międzynarodowych. W Polsce brakowało jednak inwestorów, chcących włożyć swój wkład w rozwój tej dyscypliny.

Do gry w piłkę rowerową potrzebne są rowery o specjalnej konstrukcji, których koła mają średnicę 26 cali. Gry rowerowe w tej dyscyplinie rozgrywają się między drużynami, składającymi się z dwóch zawodników, gdzie jeden z nich pełni funkcję „gracza polowego”, zaś drugi rolę bramkarza. Zawodnicy podczas gry nie mogą używać rąk i nóg. Do odbijania piłki o średnicy około 18 cm i wadze 500-600 g, mogą wykorzystywać tylko i wyłącznie koła roweru. Rąk do łapania piłki może używać tylko bramkarz. Żaden z graczy nie może natomiast dotknąć stopami podłoża.

Po dotknięciu ziemi zawodnik musi zjechać z boiska za własną bramkę oboma kołami roweru. Po wykonaniu tej czynności może wrócić do gry. Ataki na przeciwników i faule są zabronione. Każdy atak jest karany wykluczeniem z rozgrywki. Czas gry na rowerach wynosi 14 minut, czyli dwie połowy po 7 minut. Niewielkie boisko do gry mierzy 11 m na 14 m.

Istnieje też wersja tej gry w drużynach pięcioosobowych – wówczas mecz trwa pół godziny i jest rozgrywany na boisku do piłki ręcznej.