Race Through Poland

Race Through Poland – to długodystansowy wyścig kolarski organizowany od 2018 roku na trasach prowadzących przez najbardziej wymagające przełęcze południowej Polski i okolic. Trasa ultramaratonu liczy około 1500 km. Nie jest jednak ściśle wytyczona i to zawodnicy sami decydują o swojej trasie przejazdu między wyznaczonymi punktami kontrolnymi.

Zasady Race Through Poland

Główne zasady obowiązujące podczas ultramaratonu rowerowego Race Through Poland:

  • Samowystarczalność – zawodnik startujący w wyścigu po starcie nie otrzymuje żadnej zorganizowanej pomocy ze strony organizatorów. Nie może także korzystać z pomocy osób z zewnątrz ani pomocy współzawodników. Podczas zawodów można jednak korzystać z usług dostępnych komercyjnie, z których równe szanse mają skorzystać wszyscy startujący zawodnicy.
  • No drafting – zakaz jazdy w tzw. cieniu aerodynamicznym za innym pojazdem. Zakaz dotyczy również jazdy za innym zawodnikiem.
  • Dowolna trasa – nie ma ściśle wyznaczonej trasy wyścigu od startu do mety. Zawodnicy muszą sami wybrać swoją trasę przejazdu poza ściśle określonymi odcinkami zawierającymi punkty kontrolne. Obowiązuje także zakaz poruszania się głównymi drogami krajowymi.

Trzecia edycja wyścigu zaplanowana na 2020 rok została przełożona na rok 2021 w związku z pandemią COVID-19. Maraton wystartował we wrześniu z Wrocławskiego Welodromu, a zawodnicy odwiedzili między innymi Beskid Żywiecki, Wyspowy i Sądecki, Gorce, Słowackie Pieniny, Niżne Tatry, Spisz i Orawę na trasie do mety znajdującej się w Ożarach w Kotlinie Kłodzkiej.