Tour de Silesia

Tour de Silesia – to jeden z najbardziej wymagających maratonów kolarskich, który ma swoje miejsce na Śląsku już od 2017 roku. W 2017, jak i podczas drugiej edycji w 2018 roku, zarówno sponsorzy, uczestnicy, jak i odpowiednia widownia dopisała, co sprawiło, iż maraton rowerowy Tour de Silesia na stale został wprowadzony do kalendarza kolarskiego śląska.

Obecna formuła maratonu przewiduje aż trzy trasy – Family, Mini oraz Classic. Dystans Family to najkrótsza z obecnych form maratonu, licząca 100 kilometrów. Trasa zaczyna się i kończy w Godowie, a kolarze będą mieli okazję przejeżdżać przez malownicze tereny powiatu rybnickiego. Wprawdzie trasa nie jest trudna, jednak limit 6 godzin na ukończenie wymusza narzucenie odpowiedniego tempa maratonu. Drugą trasą jest trasa Mini licząca 330 kilometrów. Limit na ukończenie trasy to 24 godziny, jednak na wszystkich kolarzy czekać będzie suma przewyższeń wynosząca aż 5000 metrów, co stanowi duże wyzwanie. Ostatnią, najbardziej wymagającą formułą jest formuła classic, licząca 500 kilometrów. Organizatorzy określają trasę jako najgorsze 500 kilometrów w naszym życiu, a suma przewyższeń wynosi imponujące 7800 metrów.

Bez względu na formułę, jaką uczestnik wybierze, na każdego kolarza, który ukończył maraton, czeka ciepły posiłek, zestaw gadżetów oraz pamiątkowy medal. Każdy zawodnik bezwzględnie musi być wyposażony w kask, dowód osobisty, który jest potrzebny do ewentualnego wylegitymowania na terytorium Czech oraz Słowacji, oraz oświetlenie, które będzie pomagało w widoczności podczas jazdy nocnej.