Ultramaraton rowerowy

Ultramaraton rowerowy – to szeroko pojęte długodystansowe zawody rowerowe. Nie istnieje ścisła granica dystansu, powyżej której maraton rowerowy staje się ultramaratonem. Inaczej niż jest to ustalone w przypadku biegania, skąd wzięło się samo pojęcie maraton, a jego dystans obecnie wynosi 42,195 km (historycznie ten dystans był kilkukrotnie zmieniany), gdzie wszystkie zawody o trasie liczącej ponad dystans maratonu nazywa się ultramaratonem. W przypadku kolarstwa, gdzie to określenie zostało zapożyczone, nie istnieje ustalona granica dystansu rozróżniająca ultramaraton od maratonu. Maratonem zazwyczaj nazywa się wyścigi mierzące od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu kilometrów, natomiast ultramaratonem wyścigi o trasie co najmniej kilkuset kilometrów bez górnej granicy, jednak nie jest to regułą i nazewnictwo zależy od organizatora.

Rowerowy ultramaraton zazwyczaj jest wyścigiem z jednego punktu startowego do drugiego – mety, gdzie trasa nie jest podzielona na etapy i zawodnik sam decyduje o ewentualnych przerwach, czy nawet noclegu w przypadku dłuższych tras. Spotyka się zawody, których trasa nie jest ściśle wyznaczona, a zawodnik musi pokonać jedynie dane punkty kontrolne na trasie. Ultramaratonem nazywa się także zawody odbywane na zamkniętych pętlach, gdzie zawodnicy muszą pokonać jak największą liczbę okrążeń w określonym limicie czasowym, np. 24h.

Do zasad ultramaratonów często zalicza się samowystarczalność, gdzie zawodnik nie może korzystać z pomocy od startu do mety, a także zakaz draftingu, czyli jazdy w cieniu aerodynamicznym. Istnieją natomiast wyścigi, w których konieczna jest asysta zawodnika przez samochód techniczny.

Przykładowe ultramaratony rowerowe:

    • Race Across America – liczący 4800 km wyścig z zachodniego na wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych,
    • Silk Road Mountain Race – 1700 km offroadowy wyścig przez góry kirgiskie o ponad 27 km przewyższenia,
    • 24H of Finale – 24-godzinne zawody na 7-kilometrowej pętli enduro we Włoszech,
    • Maraton Rowerowy Dookoła Polski – najdłuższy maraton szosowy w Polsce, którego 3130-kilometrowa trasa prowadzi wzdłuż granic Polski,
    • Race Through Poland