Zgrupowanie kolarskie

Zgrupowanie kolarskie (zwane także obozem kolarskim) – typ obozu treningowego, na który zjeżdżają się razem w jedno miejsce kolarze, by razem trenować przez kilka dni lub kilka tygodni, często pod okiem trenerów i specjalistów. Obozy kolarskie odbywają się zazwyczaj zimą i wczesną wiosną, przed rozpoczęciem sezonu startowego, w związku z czym miejsca zgrupowań wybiera się pod kątem panującego w nich klimatu. Pod uwagę bierze się także ilość dostępnych tras pozwalających na realizację konkretnych celów treningowych pod kątem kolarstwa szosowego lub kolarstwa górskiego oraz pod kątem ukształtowania terenu pozwalającego m.in. na treningi na odpowiednich dla danych zawodników podjazdach.

Popularne miejsca zgrupowań

W związku z klimatem panującym w Polsce kierunki zimowych zgrupowań rowerowych to kraje położone bardziej na południe, gdzie temperatura nie spada tak nisko w okresie zimowym. Niektóre popularne miejsca zgrupowań to:

  • Calpe – swoista mekka kolarzy szosowych położona w regionie Costa Blanca w południowo-wschodniej Hiszpanii. W tym okresie trenuje tam wiele zawodowych grup kolarskich oraz amatorów. Oferuje mnogość dostępnych tras zarówno dla zawodowców, jak i amatorów przy temperaturze w granicach 20 stopni Celsjusza od stycznia do marca.
  • Teneryfa – jedna z hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. Ukształtowanie terenu jest bardzo górzyste, przez co trasy są wymagające, a temperatury nie przekraczają 25 stopni. Wybierana na zgrupowania wysokogórskie najlepszych kolarzy.
  • Gran Canaria – kolejna z Wysp Kanaryjskich. Pod względem ukształtowania terenu i klimatu podobna do Teneryfy.
  • Fuerteventura – nieco łaskawsza pod kątem podjazdów wyspa Kanaryjska.
  • Majorka – największa wyspa Hiszpanii również często wybierana przez grupy zawodowe i coraz więcej amatorów. Oferuje dobrą infrastrukturę i temperatury w granicach 12-17 stopni od lutego do marca.
  • Riva del Garda – to miejscowość we Włoszech nad jeziorem Garda. Temperatury są w granicach 10-15 stopni, zatem nieco zimniej, natomiast miejsce to oferuje górskie trasy zarówno dla rowerów szosowych i górskich.
  • Chorwacja – jej głównymi atutami jest możliwość dojazdu samochodem z polski w paręnaście godzin oraz mała popularność poza sezonem letnim. Temperatury mieszczą się w granicach 10-20 stopni w zależności od regionu. W Chorwacji nie ma tak wysokich gór, jednak dostępne są trudniejsze podjazdy niż w Polsce.
  • Lloret de Mar – miejscowość położona w prowincji Girona w Hiszpanii 60 km od Barcelony. W sezonie letnim cieszy się dużą popularnością turystyczną. Oferuje płaskie trasy oraz podjazdy przy temperaturze 10-15 stopni. Girona i okolice to miejsca stacjonowania amerykańskich kolarzy w Europie.