BiKeR

BiKeR (Białostocka Komunikacja Rowerowa) – to system wypożyczania rowerów miejskich, który funkcjonuje na terenie miasta Białystok od 2014 roku.

Białostocka komunikacja miejsca zadbała o miłośników jazdy na rowerze i na terenie miasta uruchomiła system rowerów miejskich. Aby móc z niego skorzystać konieczne jest zarejestrowanie się do specjalnego systemu, poprzez odwiedzenie strony bikerbialystok.pl i wypełnienie całego arkusza rejestracyjnego. Przy rejestracji konieczne jest także wpłacenie minimum 10 zł. Cały proces trwa minutę i nie jest zbyt skomplikowany.

Po dokonaniu rejestracji w systemie można korzystać z dostępnych na terenie miasta rowerów przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu.

Procedura wypożyczania roweru

Aby skorzystać z systemu i wypożyczyć rower wystarczy podejść do specjalnego terminala i nacisnąć przycisk „wypożycz”. Następnie konieczne jest podanie numeru telefony, a także specjalnego PINu. Kolejne kroki są pokazane w instrukcji, która wyświetli się na ekranie. Wystarczy wybrać rower, wtedy zostanie on automatycznie zwolniony. Zwolnienia można dokonać poprzez zastosowanie specjalnego kody do zamka. Po wykonaniu wszystkich tych czynności można spokojnie wyruszyć w drogę.

Oddawanie roweru

Wypożyczalnia rowerów BiKeR Białystok, jest tak zorganizowana, że aby oddać pojazd nie trzeba nawet podchodzić do terminala. Wystarczy pozostawić rower w specjalnym elektrozamku. Charakterystyczny sygnał dźwiękowy potwierdzi jego prawidłowy zwrot.

Jeżeli okaże się, że na danej stacji nie ma wolnych miejsc, w których można pozostawić rower, z powodzeniem można go przyczepić do ucha wybranego stojaka, albo do innego roweru, który znajduje się w danym miejscu. Wtedy należy podejść do terminala i postąpić zgodnie ze wskazówkami wyświetlonymi na ekranie.

Dzięki systemowi BiKeR można korzystać z rowerów miejskich przez całą dobę. System wypożyczania jest czynny od kwietnia do końca listopada. W razie jakichkolwiek problemów technicznych można skontaktować się z obsługą techniczną. Wszelkie wskazówki są umieszczone na każdej stacji.

Ciekawostki

W 2015 roku BiKer był trzecim co do wielkości systemem wypożyczania rowerów w Polsce. W kolejnych latach wyprzedziły go inne miasta. W 2019 roku system obejmował 650 rowerów, którymi można podróżować w obrębie 64 stacji.