BikeU

BikeU –  system rowerów miejskich, który działa na terenie Zgierza, Torunia, Bydgoszczy oraz Bielsko Białej. Wypożyczalnia rowerów BikeU powstała 7 grudnia 2012 roku a na rynku systemów bezobsługowego wypożyczania rowerów działa już od 2014 roku. Firma oferuje kompleksową usługę zarówno dostarczania, montowania i utrzymywania stanowisk oraz rowerów należących do firmy BikeU.

BikeU bardzo prężnie działa w kilku dużych miastach Polski czego dowodem jest Bielsko-Biała, gdzie rowery miejskie liczą aż 24 stacje i 192 pojazdów. Od pewnego czasu firma stawia również mocno na Bydgoszcz, gdzie tamtejszy Bydgoski Rower Aglomeracyjny (BRA) został powiększony do liczby 56 stacji liczącej ponad 800 rowerów. Dużym sukcesem zakończyło się również wprowadzenie systemu Wavelo, czyli Systemu Bezobsługowych Wypożyczalni Rowerowych 4-tej generacji w Krakowie. W stolicy małopolski BikeU zamontował aż 150 stacji, a liczba rowerów wynosiła 1500 sztuk. Wavelo to jeden z nielicznych systemów, który był dostępny dla rowerzystów przez cały rok. W większości miast takich jak Bydgoszcz czy Bielsko-Biała, sezon na wypożyczanie rowerów rozpoczyna się w okolicach marca bądź kwietnia a kończy 31 Października.

By móc skorzystać z usługi wypożyczenia roweru, klient musi zarejestrować się w wybranym systemie rowerowym, a następnie dokonać wpłaty inicjacyjnej. Po zaksięgowanej wpłacie na adres mailowy klienta przychodzi informacja z Pinem oraz Loginem SMS. Po udanej rejestracji oraz autoryzacji powinniśmy udać się do wybranej stacji rowerowej i wpisać swój login, oraz PIN, a następnie potwierdzić tożsamość dokumentem, który posiada funkcję identyfikatora (może to być karta miejska lub karta kredytowa). Gdy zostaniemy zidentyfikowani, możemy rozpocząć proces wyboru roweru. Należy w terminalu wpisać numer zamka, a następnie zwolnić blokadę w elektrozamku. Po udanej przejażdżce poprawne zapięcie roweru miejskiego wystarczy, by dopełnić całą procedurę. Jak widać, cały proces wypożyczania roweru jest bardzo prosty i jasny.