Bydgoski Rower Aglomeracyjny

Bydgoski Rower Aglomeracyjny (BRA) – system rowerów miejskich w Bydgoszczy, funkcjonujący od kwietnia 2015 roku. Aktualnie w jego zasobach znajduje się 56 stacji, w których dostępnych jest łącznie ponad 800 rowerów. To wypożyczalnia rowerów dla każdego mieszkańca, który zainteresowany jest skorzystaniem z takiego rodzaju transportu. Warunkiem skorzystania z systemu jest rejestracja na stronie internetowej, a następnie uiszczenie jednorazowej opłaty wstępnej w wysokości 10 złotych. Po załatwieniu formalności użytkownik otrzymuje login i PIN. System rowerów miejskich działa 24 godziny na dobę w okresie wiosennym, letnim i jesiennym i stanowi nowoczesne uzupełnienie transportu miejskiego. Całość skonstruowana jest z zastosowaniem ekologicznych rozwiązań.

Prawidłowe funkcjonowanie systemu od samego początku zapewnia firma BikeU. Wygrany przetarg pozwolił jej na umożliwienie mieszkańcom Bydgoszczy korzystanie z nowych możliwości transportu. Wypożyczenie roweru do 20 minut jest darmowe i nie wiąże się z żadnymi kosztami. Opłata w wysokości 1 zł pobierana jest w momencie jazdy od 20 do 60 minut. Okres do 2 godzin to koszt 4 zł. Następnie do 3 godzin zapłacimy 6 zł, a każda kolejna godzina to wydatek rzędu 7 zł. Bydgoski rower miejski obsługiwany jest w granicach administracyjnych miasta Bydgoszczy. System cieszy się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców. Już w pierwszym roku funkcjonowania rowery wypożyczono ponad 108 tysięcy razy. W 2016 roku ta liczba była niemal czterokrotnie większa, a kolejne lata to okres równie korzystny dla transportu opierającego się na rowerach miejskich.

Maksymalny czas wypożyczenia roweru to obecnie 12 godzin. Ewentualne przekroczenie tej granicy skutkuje nałożeniem na użytkownika opłaty w wysokości 200 zł. Aby móc wypożyczyć rower, należy posiadać na koncie minimum 2 złote. Po skorzystaniu z usługi, rower można odłożyć w tej samej stacji lub w innej. Poszczególne stacje rozmieszczone są w odległości mniejszej niż 1 km. Mieszkańcy Bydgoszczy mają nieograniczone możliwości wyboru konkretnej lokalizacji.