Mevo

Mevo – system samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich, który działał od 26 marca do 29 października 2019 roku w Trójmieście i okolicach. Operatorem tego systemu była firma NB Tricity. Rowery Mevo były dość ciężkie, a ich baterie charakteryzowały się krótką żywotnością. Posiadały 26-calowe koła i były wyposażone w trzybiegową składnię. Na przodzie roweru był zamontowany koszyk, w którym można było przechowywać niezbędne rzeczy. Na kierownicy był też przymocowany dzwonek, który można spotkać w większości standardowych rowerów. Rower ze względu na możliwość regulacji siedziska mógł być dopasowany do osób o każdym wzroście. Z tyłu roweru widoczny był kod do zeskanowania, instrukcja obsługi oraz lampka migająca na czerwono lub na zielono. Czerwony kolor oznaczał, że rower był niedostępny, a zielony informował o tym, że możliwe jest jego wypożyczenie. Rowery były odpowiednie dla osób o wzroście od 150 do 200 cm i wadze do 120 kg.

Najwięcej rowerów Mevo znajdowało się w Gdańsku, ale spory tabor miały miasta takie jak Gdynia, Sopot, Tczew czy Pruszcz Gdański. System rowerów metropolitarnych miał docelowo obejmować 4080 rowerów wspomaganych elektrycznie w całym Trójmieście. Stacje rowerów Mevo znajdowały się na terenie 14 gmin. Ostatecznie dostępnych było 1400 rowerów oddanych do dyspozycji mieszkańców Trójmiasta. Stacje były ulokowane w 660 miejscach.

System rowerów miejskich Mevo początkowo osiągał bardzo dobre wyniki. Od początku istnienia wypożyczalni rowerów do I dekady kwietnia 2019 roku odnotowano ponad 135 tysięcy wypożyczeń. Niestety z powodu niewypłacalności firmy NB Tricity 29 października obszar metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot wypowiedział operatorowi umowę. Jeszcze tego samego dnia system w całym Trójmieście przestał działać, a spółka NB Tricity 30 października wystąpiła do sądu z wnioskiem o jej upadłość. Operator pozostawił po sobie majątek w postaci 1224 rowerów, 660 stacji oraz aplikacji IT. Wszystko stanowi własność obszaru metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, który deklaruje chęć wznowienia funkcjonowania systemu.