Nextbike

Nextbike – niemiecka firma tworząca sieć systemów rowerów miejskich (bezobsługowych wypożyczalni rowerów) w ponad 25 krajach (na rok 2020). Jest to jeden z najpopularniejszych systemów rowerów publicznych w Polsce.

System NextBike został wprowadzony w Polsce w 2011 roku na licencji Nextbike GmbH, niemieckiej firmy istniejącej od 2004 roku. Rejestracja w systemie odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej. Wymagane jest uiszczenie opłaty w wysokości 10 zł, dzięki czemu możliwe będzie wypożyczenie roweru. W wypożyczalni rowerowej systemu Nextbike do dyspozycji mamy oprócz rowerów standardowych, rowery familijne typu Cargo, elektryczne czy tandemy. Po odbytej jeździe rowery można zwracać poza wyznaczonymi stacjami. Wiąże się to jednak z dopłatą o wysokości 3 zł.

Najpopularniejsza sieć samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich w Polsce korzystająca z systemu Nextbike znajduje się we Wrocławiu. Jest to Wrocławski Rower Miejski o taborze wynoszącym aż 2000 rowerów. W miesiącach zimowych liczba ta jest zmniejszana do 1400 rowerów z racji mniejszego zainteresowania w tym okresie. System rowerów miejskich Nextbike swoje sieci w Polsce ma też w takich miastach jak Szczecin, Koszalin czy Kołobrzeg. Tam również bezobsługowe wypożyczalnie rowerów cieszą się dużą popularnością. Nextbike jest też operatorem takich systemów jak Veturilo, Mevo i BiKeR, a krakowskiemu systemowi Wavelo dostarczył sprzęt (operatorem było BikeU).

Nextbike ma też korzystną ofertę dla firm, które szukają unikalnego sposobu na budowanie świadomości marki. Na rowerach sieci Nextbike można umieszczać logo z oprawą wizualną marki. Jest to świetny sposób na dotarcie do nowych potencjalnych klientów, których można przyciągnąć poprzez zapewnienie im ekologicznego i taniego środka komunikacji miejskiej. Reklamę firmy można zamieścić na osłonie koła lub na koszyku.