Veturilo

Veturilo (Warszawski Rower Publiczny) – to system rowerów miejskich działający w Warszawie od sierpnia 2012 roku. Operatorem systemu jest firma Nextbike, która wraz z Nextbike GmbH i Mifa Mitteldeutsche Fahrradwerke AG wykonała oraz wdrożyła ten system w polskiej stolicy.

Veturilo jest największym tego typu systemem działającym w Europie Środkowo-Wschodniej. System liczy ponad 390 stacji oraz 5700 rowerów, w tym ponad 5 tysięcy rowerów standardowych, 100 elektrycznych, 60 dziecięcych. System działa w 17 dzielnicach Warszawy (poza Wesołą).

Rejestracja użytkownika w bazie Veturilo umożliwia wypożyczanie rowerów w wielu innych miejscach, między innymi w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Nowej Zelandii i Dubaju oraz w innych polskich miastach (we Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Opolu, Trójmieście, Białymstoku czy Łodzi).

Aby skorzystać z rowerów miejskich w Warszawie, niezbędne jest konto użytkownika. Rejestracja odbywa się na stronie operatora. Po zarejestrowaniu oraz uiszczeniu opłaty inicjacyjnej, na wskazany e-mail lub numer telefonu firma wysyła kod weryfikacyjny. Po pozytywnej weryfikacji konta można korzystać z systemu.

Wypożyczenie roweru odbywa się bezpośrednio na stacji, gdzie przed wyborem roweru musimy potwierdzić naszą tożsamość na ekranie komputera. Instalacja aplikacji na smartfona jest opcjonalna i pozwala na szybsze oraz łatwiejsze wypożyczanie rowerów – wpisując unikalny numer roweru lub skanując jego kod QR.

Po skończonej jeździe należy wprowadzić rower do elektrozamka w stacji. Sygnał dźwiękowy jest potwierdzeniem udanego zwrotu.

Z miejskich rowerów w warszawie można korzystać bezpłatnie przez pierwsze 20 minut. Po tym czasie ceny różnią się w zależności od typu roweru, z którego się korzysta.

  • Tradycyjny rower od 20 do 60 minuty kosztuje 1 zł, druga godzina 3 zł, trzecia godzina 5 zł a każda następna 7zł.
  • Rower elektryczny od 20 do 60 minuty kosztuje 6zł, druga i każda następna godzina kosztuje 14zł.

Szczegółowy cennik znajduje się na stronie producenta.