Wavelo

Wavelo – niedziałający już publiczny system wypożyczalni rowerów miejskich, który działał w latach 2008-2019 w Krakowie. Jego operatorem był BikeU, który obsługuje wypożyczalnie rowerów miejskich w wielu innych miastach Polski. W skład systemu Wavelo wchodziły 169 bezobsługowe stacje oraz 1500 rowerów. Wcześniej system nosił nazwę OneBike oraz KMK Bike. Stacje Wavelo były rozmieszczone w najpopularniejszych miejscach Krakowa. Rowery miejskie w Krakowie szczyt popularności osiągnęły w latach 2017-2018. Przykładowo w 2018 roku doszło aż do 987 tysięcy wypożyczeń rowerów, na których przejechano łącznie 3,6 mln kilometrów.

Aby skorzystać z roweru miejskiego z wypożyczalni należało założyć konto w systemie za pośrednictwem strony operatora lub aplikacji mobilnej. Podobnie jak w przypadku wypożyczalni rowerów miejskich działających na systemie NextBike zostały naliczane dodatkowe opłaty za pozostawienie roweru poza wyznaczonymi stacjami. Przywiezienie roweru na wyznaczoną stację powodowało naliczenie bonusu na koncie użytkownika w postaci 1 zł. Każdy rower przechodził przegląd co 500 km.

Rowery wyposażone były w wał napędowy, który zastępował łańcuch. Posiadały one też koszyk stalowy, komputer pokładowy, GPS czy oświetlenie LED. Napędzane były przez dynamo i panel słoneczny. GPS umożliwiał zostawienie rowerów w dowolnym miejscu, a także zapobiegał kradzieżom. Mimo że system rowerów miejskich w Krakowie miał się bardzo dobrze, to firma BikeU złożyła miastu wypowiedzenie. Główną przyczyną była nierentowność systemu, zbyt dużo stacji i taboru na liczbę chętnych. Wpływ na decyzję firmy BikeU miała też duża konkurencja w postaci wypożyczalni hulajnóg elektrycznych. Operator BikeU otrzymywał od miasta symboliczną złotówkę za każdy rower, co po przeliczeniu, wynosi 1500 zł miesięcznie. Zimą było jeszcze gorzej, gdyż wypożyczanych było jedynie 500 rowerów.