Wypożyczalnia rowerów

Wypożyczalnia rowerów – popularna szczególnie w dużych miastach usługa, dzięki której mieszkańcy mogą, po określonej cenie, wypożyczyć pojazdy rowerowe na godziny. Do wyboru zazwyczaj są rowery klasyczne, transportowe, rowery typu tandem czy riksze. Wypożyczalnie rowerów powstały z myślą o osobach, które nie mają własnego jednośladu; mają na celu również przyczynianie się do zmian klimatu, poprzez rezygnację z jazdy samochodem lub komunikacją miejską.

Typy wypożyczalni rowerowych

  • Niekomercyjne – wypożyczalnie, które podlegają władzom publicznym. Tworzą systemy rowerów miejskich (publicznych).
  • Komercyjne – są to wypożyczalnie prywatne nastawione na zyski.

Wypożyczalnie niekomercyjne

System rowerów miejskich działa na terenie całego miasta, co pozwala wypożyczyć rower w jednej stacji i oddać go w innej. Duże miasta mogą także współpracować z miastami ościennymi i na ich terenie również tworzyć swoje stacje. Coraz więcej miast poza standardowymi rowerami oferuje także modele przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Do zwykłego roweru dołączona jest przyczepa, która pomieści nawet czwórkę dzieci. Rowery miejskie można wypożyczać od wiosny do jesieni; najczęściej między majem a październikiem, choć jest to zależne od panującej w danym roku pogody. Po tym czasie rowery miejskie znikają ze stacji (wyjątkiem było krakowskie Wavelo).

Rowery miejskie obsługiwane są przez różne systemy. Niektóre z nich wymagają pobrania specjalnej aplikacji, która umożliwi korzystanie ze stacji i wypożyczenie, a następnie oddanie roweru. Aplikacja zbiera dla użytkownika wszystkie potrzebne informacje, takie jak aktualny stan konta, ilość rowerów dostępnych w danej stacji, natężenie ruchu, historia wypożyczeń i im podobne. W celu wypożyczenia roweru miejskiego należy pobrać aplikację lub w przypadku jej braku zalogować się na portalu miejskim i zasilić swoje konto. System rowerów miejskich wymaga, aby na koncie zawsze była dostępna pewna kwota pieniędzy, poniżej której poziomu nie możemy wypożyczyć roweru. Ceny za godzinę korzystania z roweru miejskiego są różne w zależności od miasta, najczęściej są jednak niskie i wynoszą kilka złotych. Nie ma także limitu czasu, na jaki można wypożyczyć rower miejski. W ostatnim czasie wprowadzono rozwiązanie, które pozwoli oddać rower, nawet jeśli w stacji został osiągnięty ich limit. Można przywiązać go do innego roweru, za pomocą specjalnej linki, która jest częścią wyposażenia każdego roweru.